Efektivní práce s daty přináší nové stavební zakázky
16 září, 2022Informace o stavebních projektech a záměrech na jednom místě
16 listopadu, 2022V červenci 2022 bylo rozhodnuto o odložení části nového stavebního zákona. Odkládá se vznik Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů, jak s nimi počítal stavební zákon z pera minulé vlády Andreje Babiše. Zároveň se projednává věcná novela zákona, která by měla urychlit stavební povolení. Na jaké změny se připravit?
Stavební „superúřad“ zatím nevznikne
Hlavním přínosem nového stavebního zákona, který byl schválen za vlády Andreje Babiše, mělo být rychlejší stavební řízení a dřívější vydání stavebního povolení díky dodržování stanovených lhůt. Současné stavební úřady pod obcemi měly nahradit krajské stavební úřady a Nejvyšší stavební úřad.
Nicméně současná koalice tento návrh kritizovala jako předražený a poukazovala na to, že se české stavební úřady odtrhnou od místních obyvatel. Zatím byl schválen pouze odklad tohoto opatření, ale připravovaná novela zákona počítá se zrušením stavebního „superúřadu“.
Méně stavebních úřadů, s dojezdem 35 km
Současná vláda připravuje novelu stavebního zákona, která by se měla projednávat na podzim s předpokládaným schválením do konce roku 2022. Podle ní budou zachovány stavební úřady pod obcemi a městy, i když v pozměněné podobě.
Koncepce počítá s tím, že by mělo nadále fungovat 371 stavebních úřadů z původních zhruba 700. Většinou se zruší pracoviště tvořená jedním či dvěma zaměstnanci. Právě u malých úřadů vznikaly problémy se zastupitelností v době nemoci či dovolených. Kvůli absenci jednoho pracovníka se stavební řízení často kompletně zastavilo.
Pro stavebníky by to nemělo znamenat výraznější komplikace, dojezdová vzdálenost na stavební úřad zůstane do 35 km.
Změny pouze pro velké infrastrukturní stavby
Část nového stavebního zákona, který vstoupí v platnost, se týká Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu. Ten začne fungovat od července 2023. Bude pokrývat velké infrastrukturní stavby, kam spadají například dálnice, železnice nebo elektrárny.
Pro běžné stavby, jako je bytový dům či stavby na klíč, žádná změna nenastává a budou podléhat povolování podle dosavadních předpisů až do 30. června 2024. Pro většinu stavebníků ani investorů se tak nic nezmění. Ani u ohlášení stavby pro výstavbu rodinných domů nedochází ke změně.
Po přechodné období od 1. 7. 2023 do 30. 6. 2024 tedy budou účinné dva stavební zákony. Současný stavební zákon v platném znění č. 183/2006 Sb. a Nový stavební zákon. To může přinést komplikace, jelikož například dálnice se budou stavět podle nového zákona, ale silnice 1. třídy podle dosavadní právní úpravy.
Odkládá se také digitalizace stavebního řízení, a to na 1. ledna 2024.
Novela navrhuje několik zjednodušení
Věcná novela zákona by měla být schválena do konce letošního roku, v současné době prochází legislativním řízením a připomínkami. Jaké změny navrhuje?
- Jednotné environmentální stanovisko – Stavebník by získal souhrnné povolení od všech úřadů odpovědných za životní prostředí.
- Jednotné řízení o povolení záměru – V současné době probíhá dvojí řízení – územní a stavební. Jednotné povolovací řízení by měl vést stavební úřad.
- Nové lhůty pro rozhodnutí o povoleních – U běžných staveb by vydání stavebního povolení nemělo trvat déle než 30 dnů, u složitějších staveb pak lhůta činí 60 dnů. Pokud se bude zkoumat vliv záměru na životní prostředí (tzv. EIA), je lhůta stanovena na 120 dní. Dané lhůty se mohou prodloužit o dalších 30 až 60 dnů.
Do roku 2024 nás žádné podstatné změny nečekají
Odkladem účinnosti opatření z nového stavebního zákona si vláda získala čas k jeho přepracování. I když bude novela schválena do konce letošního roku, změny nenastanou dříve než v průběhu roku 2024.
Do té doby zůstane vše při starém a stavební řízení se nezrychlí. Podle indexu Doing Business, který vydává Světová banka, trvá vyřešit stavební povolení v České republice průměrně 246 dní. Proces má celkem 21 kroků. To řadí ČR na 157. pozici ze 190 zemí, u nichž Světová banka sleduje jednoduchost vyřízení stavebního povolení.